Zmiana pieluchy: Jak stać się ekspertką?
Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoriów Sarbec
Skóra siedziska Twojego niemowlęcia jest bardzo wrażliwym obszarem. Jest cienka, bardzo delikatna i narażona na liczne urazy, takie jak wilgotność, mocz, kał, zatykanie i tarcie spowodowane pieluszkami.
Dlaczego niemowlęta łatwo mają zaczerwienienia na siedzisku i podrażnienia fałdów, co powszechnie nazywa się « rumień pieluszkowy ». Dwoje na trzech dzieci cierpi na zaczerwienienia na siedzisku przed ukończeniem pierwszego roku życia. Nadużywanie antyseptyków, stosowanie agresywnych produktów lub rzadkie zmiany pieluszek to zewnętrzne przyczyny powstawania rumienia pieluszkowego.
Dlatego konieczne jest wykonywanie pielęgnacji dokładnie i przy każdej zmianie pieluszki. W pierwszych miesiącach może to się zdarzać od 6 do 10 razy dziennie. Idealnie jest zmieniać pieluszkę przed posiłkiem, aby uniknąć ulewania, ale niektóre niemowlęta nie mogą czekać lub wypróżniają się przy każdym posiłku: wtedy należy zmienić pieluszkę po posiłku.
- Mycie okolic pieluszkowych wymaga użycia produktu dostosowanego do specyfiki skóry dziecka, zaraz po zabrudzeniu pieluszki. Zawsze należy umyć ręce przed i po zmianie pieluchy. Użyj waty lub płatka kosmetycznego, który nie pozostawia włókien. W przypadku samego moczu wystarczy woda micelarna. Jeśli okolica pieluszkowa jest bardziej zabrudzona, lepiej użyć nawilżającego mleczka do mycia. Grubsze zabrudzenia należy usunąć za pomocą brudnej pieluszki. Mycie wykonuje się od przodu do tyłu, zwracając szczególną uwagę na fałdki po obu stronach.
- Następnie należy bardzo dokładnie osuszyć skórę, zwłaszcza w fałdkach, gdzie maceracja często powoduje podrażnienia. Możesz potem nałożyć grubą i równomierną warstwę kremu ochronnego, aby zapobiec zaczerwienieniom lub je złagodzić.
- W podróży przemyj pośladki wacikiem nasączonym delikatnym mleczkiem do mycia, a następnie spłucz innym wacikiem nasączonym wodą lub płynem micelarnym. Coraz częściej używa się także chusteczek bez alkoholu.
- Wykorzystaj te, choć wymuszone, chwile, aby budować więź zaufania z dzieckiem. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku.