Specyfika skóry niemowlęcia
Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoires Sarbec
Przy narodzinach może być pokryte tłustą, białą, żółtawą warstwą, tym bardziej, że twoje dziecko jest wcześniakiem. To vernix caseosa, szczególnie obecne w fałdach, które chroni skórę. Znika szybko, naturalnie, ale także pod wpływem kolejnych kąpieli.
Twój noworodek może wydawać się « owłosiony ». Często bowiem na ramionach, plecach, czole, udach pokrywa go cienka warstwa meszku. To lanugo zwykle znika w ciągu kilku dni.
Twoje dziecko może « łuszczyć ». To normalne przez pierwsze piętnaście dni, szczególnie w fałdach i na kończynach (rękach i stopach). Ta złuszczanie skóry jest bardziej widoczne, jeśli dziecko urodziło się nieco po terminie. Nie mów więc jeszcze o « suchej skórze ».
Skóra twojego dziecka ( w terminie) jest bardzo podobna do twojej dorosłej. Ma jednak kilka cech szczególnych, które trzeba znać, ponieważ wpływają na opiekę, jaką mu zapewniasz.
Jest znacznie cieńsza, szczególnie na pośladkach, siedzisku i twarzy.
- Jest znacznie bardziej delikatna, dużo mniej owłosiona, a więc mniej chroniąca.
- Jest bardziej przepuszczalna, ponieważ połączenia między komórkami, które ją tworzą, są luźniejsze.
- Jest znacznie bardziej wrażliwa na słońce, ponieważ jest bardzo jasna: funkcjonowanie komórek chroniących przed promieniowaniem UV (melanocytów) pojawia się znacznie później.
- Nie może jeszcze w pełni spełniać swojej roli skóry dorosłego, ponieważ nie wszystkie jej funkcje są jeszcze wydajne: takie jak funkcje bariery, pocenie się, regulacja temperatury, obrona przeciwdrobnoustrojowa. Dojrzałość immunologiczna pojawia się dopiero około 9. miesiąca życia.
- Jest więc szczególnie wrażliwa na pewne czynniki drażniące specyficzne dla niemowląt: te czynniki są związane z nietrzymaniem zwieraczy (Twoje dziecko nie kontroluje jeszcze stolca ani moczu), częstymi ulewaniem oraz maceracją w fałdach skóry. Szczególnie pieluchy (mimo że ich jakość stale się poprawia) tworzą środowisko zamknięte i wilgotne, które utrzymuje długotrwały kontakt skóry okolicy pieluszkowej z kałem i moczem oraz sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Ponadto, zamknięcie zwiększa dziesięciokrotnie przenikanie substancji nakładanych na skórę pośladków i moszny, co zwiększa ryzyko infekcji. Podobnie pozycja leżąca sprzyja tarciu przez ubrania i pościel, co osłabia skórę w okolicach fałdów. Wreszcie, częste mycie może wysuszać skórę.
- Dlatego należy szczególnie dbać o higienę, starannie i często pielęgnować okolice pieluszkowe, używając produktów dostosowanych do specyfiki skóry Twojego dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na substancje nakładane na skórę oraz częstotliwość ich stosowania, aby uniknąć ryzyka toksyczności, podrażnień i uczuleń.