Przebudzenie zmysłów
Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoriów Sarbec
Dotyk, słuch, węch, smak, a w końcu wzrok, twój noworodek posiada ogromny potencjał percepcji od chwili narodzin. Każdy zmysł będzie się rozwijał w swoim własnym tempie, ale w wieku czterech lat, wszystko jest na swoim miejscu.
Jednak już w twoim brzuchu, twoje przyszłe niemowlę rozwija bardzo wyrafinowane percepcje :
Odkrywa dotyk, pocierając się o ściany macicy lub czując pieszczoty, które mu dajesz przez brzuch. Po narodzinach, kontakt skóra do skóry, masaże, manipulacje, zabawy pozwolą mu rozwijać ten zmysł.
Od 3ciego trymestru ciąży, pojawiają się smak i węch, a twoje niemowlę zaczyna próbować płynu owodniowego, co pozwala mu od narodzin rozpoznawać niektóre silne smaki, które spożywałaś podczas ciąży (czosnek, anyż, cytrusy, przyprawy itp. …). Rozwój smaku kontynuuje się po narodzinach, szczególnie jeśli karmisz piersią, ponieważ mleko matki przenosi smak tego, co jesz.
- Już od 6 miesiąca życia płodowego słyszy Twój głos dzięki wibracjom przenoszonym przez płyn owodniowy. Od urodzenia słuch jest prawidłowy, odwraca się w Twoją stronę lub w stronę ojca, gdy do niego mówicie. Może już rozpoznawać ton głosu, na który reaguje – uspokaja się, jeśli głos jest łagodny, lub podskakuje czy płacze, jeśli głos jest agresywny albo po głośnym hałasie. Słuch jest niezbędny do nabycia mowy, która jest naturalnym i nieodzownym środkiem komunikacji. Dlatego obecnie każdemu noworodkowi wykonuje się badanie słuchu przed wypisem ze szpitala.
- Wzrok, który jest już gotowy, zaczyna działać od urodzenia (mruga oczami i reaguje na światło) i będzie się rozwijał z czasem, ale Twój maluch ma ograniczone widzenie, które w pełni rozwinie się dopiero po około roku. Około 1. miesiąca zaczyna śledzić światło, ale podążanie wzrokiem za przedmiotem może pojawić się dopiero około 3. miesiąca. Widzenie głębi pojawia się dopiero około 2. roku życia. Bardzo ważne jest (i to rola lekarza Twojego dziecka), aby kontrolować wzrok i zwracać szczególną uwagę na pojawienie się lub utrzymywanie się zeza (oczy uciekające) jak najszybciej, aby jak najlepiej zapewnić opiekę okulistyczną i tym samym chronić wzrok dziecka.
- Aby wspierać rozwój zmysłów dziecka, podczas rozszerzania diety pozwól mu próbować jak najwięcej różnych pokarmów, pobudzaj jego węch, unikając jednak zbyt intensywnych zapachów, ale przede wszystkim pozwól mu się bawić lub baw się z nim, ponieważ zabawa jest szczególnie konstruktywna, motywująca i kształtująca. Uważaj jednak na szkodliwą nadmierną stymulację. Zawsze należy szanować możliwości swojego dziecka.