Jak chronić dziecko przed upałem?
Upał i niemowlę nie idą w parze, a gorąco czasami jest bardziej niebezpieczne niż słońce:
regulacja termiczna twojego maluszka jeszcze nie jest skuteczna, a narażenie na nadmierne ciepło może spowodować podwyższenie jego temperatury i utratę wody z organizmu, co czasami prowadzi do poważnego odwodnienia.
To jest „udar cieplny”, którego koniecznie musisz unikać, gdy termometr pokazuje wysokie wartości…
Jeśli jest gorąco (powyżej 25-28°C):
- Ubierz dziecko lekko: bawełniane body z krótkim rękawem, a w nocy bez prześcieradła i koca.
- Często je ochładzaj: letnia woda na ciało, kark, włosy, tułów, twarz, w razie potrzeby użyj spryskiwacza lub lekko zwilż ubranie czy kapelusz.
- Podawaj regularnie do picia świeżą wodę (lub roztwory nawadniające, jeśli jest bardzo małe) w małych ilościach, aby zapobiec odwodnieniu: gdy jest gorąco, niemowlęta potrzebują pić więcej, tak jak dorośli.
- Nigdy nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Upał zmniejsza apetyt.
- Spaceruj z dzieckiem w najchłodniejszych godzinach (unikaj 11:00-16/17:00), w przewiewnym wózku z parasolką zamiast w nosidle, które zatrzymuje ciepło. Podczas drzemki zapewnij cień za pomocą woalu, aby uniknąć ukąszeń owadów.
- W domu, aby pozbyć się ciepła, wietrz pokój dziecka przy otwartych oknach i zamkniętych okiennicach zarówno w dzień, jak i w nocy. Wentylator (lub jeszcze lepiej klimatyzacja) może być pomocny: temperatura w pokoju powinna wynosić 18/20°C, co czasem trudno osiągnąć podczas upałów. Nie wahaj się często kąpać dziecka, by je ochłodzić.
- Unikaj gorąca w samochodzie (klimatyzacja lub wentylacja), podróżuj w najchłodniejszych godzinach, zatrzymuj się (w cieniu) co 2 godziny podczas długich podróży, aby przewietrzyć dziecko. Regularnie je ochładzaj i nawadniaj, odizoluj od fotelika ręcznikiem frotte. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, nawet w cieniu, nawet na kilka minut, bo temperatura w środku może bardzo szybko wzrosnąć.
- Unikaj plaży do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, chyba że późnym popołudniem w cieniu parasola.
Dzięki temu unikniesz udaru cieplnego: objawia się on wysoką gorączką, zaburzeniami zachowania: dziecko staje się ospałe, apatyczne, wiotkie lub rozdrażnione.
Mogą też pojawić się objawy odwodnienia. W takim przypadku rozbierz dziecko w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu, kontroluj temperaturę, podawaj do picia (wodę lub jeszcze lepiej roztwory nawadniające) ale jeśli nie wraca szybko do siebie, skonsultuj się z lekarzem!