Niemowlę nie chce spać samo – co robić?
Jeśli jest to „normalne”, że Twoje dziecko dzieli pokój z Tobą (ale nie łóżko) do 4-6 miesiąca życia, to potem trzeba nauczyć się od siebie oddzielać, a Twoje dziecko musi wtedy spać samo, we własnym łóżku.
Jeśli Twoje niemowlę chce spać z Tobą lub nie potrafi zasnąć samo, oczywiście istnieje wiele przyczyn zależnych od wieku:
- Nie możesz się od niego oderwać, niezależnie od przyczyn.
- Nie umiałeś mu dać punktów odniesienia, zwłaszcza jeśli opiera się zasypianiu i jesteś gotów na wszystko, aby je uśpić (ręce, wózek itp.). Or, musi się obudzić tam, gdzie zasnęło.
- Boisz się… wilka, ciemności, potworów, czarownic itp.… co jest związane z rozwojem i eksplozją jego wyobraźni.
- Miał koszmar i spanie z Tobą go uspokaja: jego bezpieczeństwo staje się Twoim łóżkiem!!!!!
- Boje się zostać porzuconym po narodzinach w rodzinie lub gdy nie widzi któregoś z rodziców wieczorem/rano z powodu późnego powrotu wieczorem lub wczesnego wyjazdu rano albo po przeprowadzce, lub podróży…
- Staje się zazdrosny o jednego z rodziców (Oedipus) i stara się zwrócić na siebie uwagę
Co więc zrobić?
- Wprowadź rytuał zasypiania (bajka, piosenka, ułożenie pluszaków, przytulanie) zawsze o tej samej porze, w tej samej kolejności, ale w jego łóżeczku, a następnie zostań przy nim przez chwilę, ale wyjdź zanim całkowicie zaśnie. Jeśli cię zawoła, bądź spokojna i stanowcza. Nie wpadaj w błędne koło.
- Kiedy będzie starszy i pojawią się lęki, rozmawiaj z nim o nich, uspokajaj go, ale nie wchodź w jego logikę. Nie odpowiadaj na jego niepokoje, pokazując własne lub obwiniając się. Jeśli boi się ciemności, może warto spróbować z małą lampką nocną?!
- W ciągu dnia ucz go bawić się samodzielnie przez krótkie chwile w leżaczku lub kojcu.
- Naucz się rozpoznawać oznaki zmęczenia (ziewanie, pocieranie uszu lub oczu), ale nie czekaj z położeniem go spać, aż będzie w środku cyklu snu. To nie zadziała. Naucz się rozpoznawać i szanować te cykle snu.
- Zapewnij mu spokojne, bezpieczne i chroniące otoczenie w ciągu dnia.
- Nie pokazuj mu swoich napięć, stresu, zmartwień, a jeśli ważne wydarzenie rodzinne cię zaniepokoiło lub jesteś smutna, wyjaśnij mu, że to nie jego wina i nie musi się martwić.
- Jego pozycja w łóżeczku i ustawienie łóżeczka w pokoju powinny pozwalać mu widzieć, co się dzieje, a zwłaszcza drzwi, przez które wychodzisz i wracasz rano.
To wszystko nie jest łatwe, ale spokojna i konsekwentna stanowczość powinna pomóc uniknąć tego problemu.