Kąpiel niemowlęcia: Jak to zrobić?
Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra konsultant Laboratoriów Sarbec
Kąpiel jest oczywiście sposobem na umycie dziecka, ale jest też (i powinna być) wyjątkowym momentem wymiany, wspólnoty, wspólnej radości, gimnastyki (rozciąga się, rozkłada, gestykuluje itp.), czyli relaksu dla niego i dla ciebie.
Dlatego ważne jest, aby mieć na to czas i odpowiednią dostępność. Kąp niemowlę w spokoju, nie martwiąc się o nic innego.
Możesz kąpać swoje dziecko codziennie, ale lepiej tego nie robić w pośpiechu, pod wpływem nerwowości lub jeśli skóra jest bardzo sucha (wystarczy co drugi dzień).
Lepszym rozwiązaniem jest kąpanie o tej samej porze, jak rytuał, a wieczorem, aby je rozluźnić i ułatwić zasypianie, jeśli harmonogram rodzinny na to pozwala.
- Na początku kąp dziecko krótkimi kąpielami (możesz nawet umyć je na przewijaku i potem spłukać), a następnie stopniowo wydłużaj czas, jeśli to mu odpowiada.
- Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37°C, co można sprawdzić termometrem do kąpieli lub łokciem przed zanurzeniem dziecka; upewnij się, że temperatura pomieszczenia jest odpowiednia, około 22°C.
- Usiądź wygodnie i dopóki nie korzystasz z własnej wanny, ustaw wanienkę dla dziecka na odpowiedniej wysokości, na przewijaku lub czymś, co go zastępuje, aby się nie schylać, nie męczyć i lepiej trzymać dziecko.
- Miej wszystko, czego potrzebujesz do kąpieli, w zasięgu ręki, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego.
- Używaj delikatnego, hipoalergicznego żelu myjącego o neutralnym pH, aby zadbać o wrażliwą skórę dziecka.
- Trzymaj dziecko pewnie, opierając jego główkę w zgięciu łokcia, dłoń wsuniętą pod pośladki, palcami obejmując udo, aby myć i spłukiwać drugą ręką, a następnie obróć je na brzuch, trzymając głowę nad wodą.
- Delikatnie umyj włosy i spłucz je wodą z kąpieli.
- Dokładnie osusz dziecko ręcznikiem frotte po wyjęciu z kąpieli, zwracając szczególną uwagę na wszystkie fałdki, a następnie wykonaj pozostałe czynności pielęgnacyjne.