Jak złagodzić egzemę u niemowląt?

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoriów Sarbec

Jak złagodzić egzemę u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry niemowląt (lub atopowa dermatit) jest przewlekłą chorobą zapalną rozwijającą się na tle suchej skóry, nawracająco zaostrzającą się z towarzyszącym świądem (drapaniem) prawie przez cały czas, które dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci z predyspozycjami genetycznymi. Nie jest to choroba alergiczna, lecz choroba funkcji bariery skórnej.

Atopowe zapalenie skóry może być bardzo uciążliwe z powodu drapania, które może prowadzić do nadkażeń skórnych, a także zakłóceń snu, zaburzeń zachowania, złego postrzegania dziecka przez innych (odrzucenie), a nawet przez samego siebie.

Łagodzenie egzemy polega na robieniu wszystkiego, aby zapobiec jej skutkom, a więc na odbudowie funkcji bariery skórnej poprzez unikanie przesuszenia skóry. Trzeba także leczyć nawroty, ale przede wszystkim starać się im zapobiegać… aby poprawić komfort Twojego niemowlęcia.

Kilka porad:

  1. Stosuj zasady higieny dotyczące kąpieli (patrz dedykowany tekst) i otoczenia: unikaj narażenia na zimno i suche powietrze, a jeśli słońce jest korzystne, to już pot nie. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywa dziecko, i staraj się utrzymać temperaturę około 19°; Unikaj wszelkiej ekspozycji na dym tytoniowy lub inne zanieczyszczenia, takie jak roztocza i inne.
  2. Nie ubieraj dziecka w wełniane ubrania (które drapią) ani w syntetyczne, lecz w bawełniane (lub jedwabne), najlepiej zamiast poliestru z cienkich włókien. Codziennie zmieniaj bieliznę i piżamę. Używaj płynów zmiękczających podczas prania i dokładnie płucz ubrania po praniu. Obcinaj paznokcie, jeśli dziecko się drapie.
  3. Odbudowa bariery skórnej opiera się na stosowaniu odpowiednich emolientów.
  4. Nawroty należy leczyć dermokortykosteroidami od momentu ich pojawienia się i nie obawiaj się ich stosować na skórę, ponieważ są bardzo skuteczne i bezpieczne, jeśli są prawidłowo używane.

Oczywiście wymaga to prawdziwej edukacji z Twojej strony, a lekarz Twojego dziecka najlepiej doradzi, jak ulżyć Twojemu niemowlęciu.

Dr Valleteau de Moulliac