Jak zapobiegać i leczyć odparzenia pieluszkowe?
Twoje dziecko prawdopodobnie pewnego dnia lub innego doświadczy odparzenia pieluszkowego lub dermatozy podrażnieniowej okolicy siedzenia, mimo wszelkiej jakości pielęgnacji skóry, jaką możesz mu zapewnić. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, a w okolicy siedzenia, zatkanie związane z pieluchami (nawet tych o doskonałej jakości), powtarzający się kontakt skóry z kałem i moczem, co jest częste z powodu fizjologicznej nietrzymania moczu (czasami nawet 10-15 wypróżnień lub oddań moczu dziennie), powoduje macerację w tym wilgotnym środowisku; to poważny czynnik podrażnień, nasilany przez pozycję leżącą, tarcie i czasami zbyt częste stosowanie nieodpowiednich produktów pielęgnacyjnych.
Ząbkowanie, zmiany w diecie są często obwiniane bez formalnych dowodów: najczęściej spotykaną postacią jest odparzenie pieluszkowe wypukłych części pośladków, tzw. w kształcie W. Jest to zmiana o żywoczerwonym kolorze, obejmująca wypukłe części pośladków, ale oszczędzająca fałdy (tworząc w ten sposób literę W), mogąca rozprzestrzeniać się na okolice łonowe i górną część ud.
Profilaktyka opiera się na starannej pielęgnacji przy każdej zmianie pieluszki. Mycie okolic pieluszkowych wymaga użycia produktu dostosowanego do specyfiki skóry niemowlęcia, gdy tylko pieluszka jest zabrudzona. Woda micelarna wystarczy, jeśli są tylko mocz. Jeśli okolica jest bardziej zabrudzona, lepiej użyć nawilżającego mleczka do mycia (lub linimentu oleo-wapiennego: do rozważenia) hipoalergicznego i o neutralnym pH. Mycie wykonuje się od przodu do tyłu, zwracając szczególną uwagę na fałdy po obu stronach. Następnie należy jak najlepiej osuszyć skórę. Na koniec można nałożyć grubą i równomierną warstwę kremu ochronnego, aby zapobiec zaczerwienieniom lub je złagodzić.
Leczenie opiera się na prostych zasadach higieny: walka z maceracją i podrażnieniem. Myć okolice pieluszkowe łagodnym detergentem (syndet lub olejek myjący), dobrze spłukać letnim prysznicem, osuszać przez delikatne dotykanie, nie pocieranie. Należy unikać maceracji poprzez częste mycie. Pozostawienie skóry na powietrzu jest idealne, ale rzadko możliwe. W przeciwnym razie należy używać chłonnych pieluszek lub pieluszek bawełnianych, które są mniej drażniące, z co najmniej ośmioma zmianami dziennie. Kremy ochronne na bazie cynku i/lub miedzi są przydatne do ochrony skóry przed substancjami i wilgocią, gdy zmiany zaczynają wysychać.
Zawsze unikaj talku.
Zazwyczaj zmiany skórne szybko się poprawiają. W przeciwnym razie skonsultuj się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie doszło do nadkażenia.