Jak rozpoznać suchą skórę ze skłonnością do atopii?

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
pediatra doradca Laboratoires Sarbec

Jak rozpoznać suchą skórę ze skłonnością do atopii?

Jeśli Twoje dziecko ma suchą skórę (zwaną xerose skórną) powyżej 3 tygodnia życia, może to być jeden z objawów atopowego zapalenia skóry (atopowego wyprysku).

 

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną, rozwijającą się na tle suchej skóry, z powtarzającymi się zaostrzeniami i niemal ciągłym świądem (drapaniem), które dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci z predyspozycjami genetycznymi: tłem atopowym, które sprzyja również astmie, katarowi siennego pyłku czy zapaleniu spojówek, ale nie jest chorobą alergiczną. To choroba funkcji bariery skórnej.

Nie wszystkie niemowlęta z suchą skórą mają atopowe zapalenie skóry, ale należy o tym pomyśleć, gdy :

  • Występuje obciążenie rodzinne
  • Około 3. miesiąca życia, czasem wcześniej, pojawiają się zmiany na wypukłych częściach twarzy  i ciała w postaci czerwonych plam z drobnymi łuskami, mikropęcherzykami, często sączącymi się i pokrytymi strupami, które na tułowiu i kończynach mogą przypominać monety (egzema pieniążkowata)
  • Po 2. roku życia zmiany te występują głównie w zgięciach
  • A zwłaszcza gdy występuje intensywne drapanie, które u małego niemowlęcia trudno zauważyć, bo może objawiać się jedynie zaburzeniami snu, dyskomfortem, drażliwością, a czasem niepokojem (powyżej 2 lat)

 

Lekarz oceni wtedy, czy konieczne są dodatkowe badania, ale przepisze odpowiednie leczenie, aby odbudować barierę ochronną skóry (emolienty) oraz  leczyć zaostrzenia (dermokortykosteroidy). Poinformuje także, jak próbować zapobiegać nawrotom.

 

To atopowe zapalenie skóry powinno łagodnieć wraz z wiekiem dziecka, ale może być też pierwszym etapem rozwoju astmy, nieżytu nosa lub alergicznego zapalenia spojówek, choć nie jest to regułą. 

Dr Valleteau de Moulliac