Dlaczego ekspozycja na słońce jest niebezpieczna dla wrażliwej skóry niemowlęcia?
Słońce jest czasami przyjacielem, ale może być niebezpieczne, zwłaszcza dla niemowląt, których skóra jest bardzo delikatna, cienka i jeszcze nie potrafi wytwarzać wystarczającej ilości melaniny (produkowanej przez melanocyty znajdujące się w powierzchniowej warstwie skóry), pigmentu o różnej intensywności w zależności od typu skóry, którego funkcją jest ochrona przed szkodliwym działaniem słońca (promieni UVA i UVB).
Każdy człowiek od urodzenia dysponuje „kapitałem słonecznym”: to maksymalny czas ekspozycji na słońce, jaki przysługuje mu przez całe życie. W zależności od typu skóry (fototypu), ryzyko poparzeń (oparzeń słonecznych), ale także przedwczesnego starzenia się skóry i nowotworów (rak podstawnokomórkowy i czerniak) jest bardzo różne. Dlatego należy unikać wystawiania niemowlęcia na słońce, chyba że na mniej niż 5 minut dziennie, zwracając uwagę na odbicie promieni. Nawet jeśli prawdą jest, że 5-minutowa ekspozycja rąk, stóp i twarzy wystarcza do zgromadzenia niezbędnej witaminy D, pamiętaj, że codziennie dostarczasz ją także doustnie. Zasada do przestrzegania: niemowlęta poniżej 1. roku życia nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce.
Należy również przestrzegać zasad ekspozycji w zależności od wieku i chronić skórę odpowiednimi ubraniami oraz kremami z filtrem przeciwsłonecznym.
Uwaga, skóra Twojego dziecka nie lubi słońca!