Jak zarządzać czasem snu dziecka w zależności od wieku?

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra, doradca Laboratoriów Sarbec

 „

Jak zarządzać czasem snu dziecka w zależności od wieku?

„Sen Twojego niemowlęcia stopniowo się organizuje i dojrzewa z czasem.

Po urodzeniu nie rozróżnia dnia od nocy. Jego sen dzieli się na okresy od 2 do 4 godzin (około 2 godziny, jeśli jest karmione piersią). Budzi się tylko po to, aby zaspokoić podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, aby zaspokoić głód. Jego zegar biologiczny, który reguluje okresy czuwania i snu, nie jest jeszcze dostosowany. W rzeczywistości noworodek stopniowo przechodzi od rytmu ultradienowego (naprzemienne czuwanie i sen co 3-4 godziny) do rytmu okołodobowego 24-godzinnego. Cykl snu zaczyna się naprawdę ustalać dopiero około 4-5 miesiąca. W ten sposób rytm dzień-noc ustala się normalnie i naturalnie przed ukończeniem 6 miesiąca, z dużą zmiennością między dziećmi, ponieważ niektóre niemowlęta mogą go osiągnąć już w 3e lub 4e tygodniu. Przez pierwsze trzy miesiące te cykle powtarzają się wielokrotnie w ciągu 24 godzin, przerywane fazami czuwania, które są głównie rytmicznie związane z uczuciem głodu lub sytości.”

Czas snu wynosi średnio 23 godziny po urodzeniu, od 16 do 18 godzin w wieku 3 miesięcy. Stopniowo cykle snu łączą się w jeden blok, który należy dostosować do nocy zgodnie z wymaganiami społecznymi. Od 3 miesięcy do 3 lat całkowity czas snu powoli się zmniejsza. Wynosi od 14 do 16 godzin w wieku 1 roku, od 12 do 14 godzin w wieku 3 lat (w tym 2 godziny drzemki).

Dlatego należy pomóc dziecku dobrze ustrukturyzować sen w pierwszych miesiącach życia, co ułatwi dalszy rozwój:

  • Aby ułatwić rozróżnienie dnia i nocy, podczas nocnego karmienia rób to w ciszy, przy przyciemnionym świetle, staraj się nie mówić do dziecka i przewijaj je bardzo delikatnie w łóżeczku, tylko jeśli to konieczne.
  • Drzemki w pierwszych tygodniach mogą odbywać się poza łóżeczkiem i przy świetle dziennym. Gdy dziecko zaczyna lepiej rozróżniać dzień i noc, drzemki powinny odbywać się w łóżeczku i w półmroku, aby sprzyjać długiemu i regenerującemu snu.
  • Szanuj rytmy snu dziecka, nie pobudzaj go zbytnio w ciągu dnia. Przyjmij spokojny i zrównoważony tryb życia, bez nerwowości i zamieszania, a przede wszystkim uwzględniaj jego potrzeby żywieniowe, niezależnie czy karmisz piersią czy butelką, aby zawsze miało to, czego potrzebuje. Sprawdź, czy jest mu wygodnie – nie za gorąco, nie za zimno, dobrze otulone. Przyzwyczajaj je do zasypiania samodzielnie i w swoim łóżeczku, a nie na rękach czy podczas ssania. Naucz się rozpoznawać oznaki zmęczenia. Nie przegap odpowiednich momentów na zaśnięcie.

 Rodzice, stańcie się dobrymi „dawcami” snu! 

Dr Valleteau de Moulliac