Trądzik niemowlęcy i ciemieniucha: co warto wiedzieć?

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra, doradca Laboratoriów Sarbec

Trądzik niemowlęcy i ciemieniucha: co warto wiedzieć?

TRĄDZIK niemowlęcy lub noworodkowy

Twoje dziecko może mieć na twarzy małe „pryszcze”, które przypominają trądzik młodzieńczy: głównie małe białe punkty, czasami czarne punkty, czerwone grudki, a nawet ropne krosty. Te zmiany najczęściej występują na tułowiu i policzkach. To trądzik noworodkowy, który zazwyczaj pojawia się w pierwszym miesiącu życia bez innych objawów. Ten trądzik jest powszechny (20% niemowląt), częściej występuje u chłopców i samoistnie ustępuje między 1 a 3 miesiącem bez pozostawiania blizn. Jest spowodowany nagłym spadkiem hormonów matczynych po urodzeniu, co wywołuje wydzielanie androgenów (męskich hormonów) u obu płci, odpowiedzialnych za stymulację gruczołów łojowych u niektórych noworodków, które są na to bardziej wrażliwe, dokładnie tak jak w okresie dojrzewania. Nie zmieniaj swoich nawyków higienicznych. Nie stosuj żadnych leczeń. Ewentualnie skonsultuj się z lekarzem. To nie oznacza zwiększonego ryzyka trądziku w okresie dojrzewania.

CIEMIENIUCHA

Jeśli zauważysz, że między 2 tygodniem a 3 miesiącem życia na skórze głowy swojego dziecka, na czubku głowy i w okolicy ciemiączka, pojawiają się czerwone plamy pokryte grubą, tłustą, a nawet żółtawą warstwą, Twoje dziecko ma tzw. „ciemieniuchę”, nazwaną tak, ponieważ przypomina zaschnięte mleko na blasze do pieczenia. Pojawia się w okresie karmienia mlekiem. Nie ma absolutnie żadnego związku z mlekiem, niezależnie czy jest to mleko matki czy modyfikowane. Nie jest też wynikiem niewłaściwej lub niewystarczającej higieny z Twojej strony. Ciemieniucha jest częsta, łagodna i nie ma wpływu na życie ani rozwój Twojego dziecka. Jest przede wszystkim nieestetyczna, dlatego warto ją leczyć, aby nie utrzymywała się, nie rozszerzała ani nie uległa zakażeniu. Może rozprzestrzenić się na górną część czoła. „Ciemieniucha” to w rzeczywistości łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry, które może również obejmować twarz, fałdy pod pachami lub okolicę pieluszkową – wtedy mówimy, że jest dwubiegunowa. Ciemieniucha jest spowodowana nadmierną produkcją sebum, prawdopodobnie zakażonego drożdżakami.

Jeśli „ciemieniucha” wydaje Ci się nieestetyczna, pamiętaj, że jest przejściowa, łagodna i znika w ciągu kilku tygodni, czasem kilku miesięcy.

Należy jednak bardzo dokładnie myć głowę dziecka każdego wieczoru delikatnym szamponem (jeśli ciemieniucha jest bardzo gruba, nałóż wazelinę na dwie godziny przed myciem), a następnie delikatnie szczotkować skórę głowy szczotką z naturalnego włosia, aby usunąć łuski. Nie martw się, jeśli włosy wypadają – odrosną. Następnie można zastosować krem zmiękczający. W ten sposób ciemieniucha zniknie w ciągu kilku tygodni.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli ciemieniucha nie znika mimo tych zabiegów, jeśli rozprzestrzenia się na inne części ciała lub jeśli dochodzi do zakażenia.

Jeśli ciemieniucha jest łagodna i przejściowa oraz nie wpływa na Twój obraz dziecka – zawsze znika, z leczeniem lub bez.

Dr Valleteau de Moulliac