Jak ważna jest kąpiel w rozwoju dziecka?
„Kąpiel to oczywiście „techniczny” sposób mycia niemowlęcia, ale powinna to być wyjątkowa chwila bliskości i wzajemnych interakcji, które znacząco przyczyniają się do rozwoju i pobudzenia dziecka. Faktycznie:
- Wykorzystujesz ten czas, aby z nim rozmawiać, tłumaczyć mu łagodnie, spokojnie, z delikatnym i uspokajającym tonem, co robisz: słucha cię, reaguje, gaworzy, uśmiecha się. Komunikuje się z tobą na swój sposób, który z wiekiem będzie coraz bardziej dostosowany.
- W kąpieli twoje dziecko się rusza, rozciąga, gestykuluje: robi swoją „ gimnastykę”. Kontakt z wodą, mycie ręką lub rękawiczką, płukanie, suszenie i masaż, które następują, to kolejne odczucia dotykowe, które pozwalają mu odkrywać swoje ciało.
„
- Produkty używane do kąpieli, mycia włosów, masażu pomagają między innymi rozwijać zmysł węchu (uważaj, aby nie używać drażniących zapachów).
- Możesz włożyć do kąpieli małe zabawki, które rozwiną jego zmysł wzroku, a następnie chwytanie.
- Dodatkowo, jeśli kąpiesz dziecko pod koniec dnia, to je uspokaja, relaksuje, sprzyja zasypianiu i tym samym zapewnia regenerujący sen, tak ważny dla Twojego dziecka.
To wymaga od Ciebie czasu, czułości, dostępności: wszystko, co robisz wokół dziecka z empatią i spokojem, ma pozytywny wpływ na ośrodki mózgowe odpowiedzialne za kontrolę emocji.
Nie kąp dziecka w pośpiechu i zdenerwowaniu (bez telefonu, bez różnych rozproszeń): to przyniosłoby odwrotny efekt. Lepiej wtedy przełożyć kąpiel na następny dzień. Skup się na kąpieli dziecka i zapomnij o reszcie.
Kąpiąc dziecko, dbasz oczywiście o jego higienę, ale także stymulujesz jego rozwój i pobudzasz zmysły, pod warunkiem że robisz to w spokoju.