Jak wspierać rozwój dziecka?

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoriów Sarbec

Jak wspierać rozwój dziecka?

To pytanie, które zadaje sobie większość rodziców. Jednak trudno na nie odpowiedzieć w kilku słowach.

Najpierw należy wiedzieć, że twoje dziecko nie jest bezwładnym, wegetatywnym, niezdolnym do reagowania istotą, lecz przeciwnie, rodzi się z ogromnymi umiejętnościami, które stopniowo się rozwijają z czasem (jest to rozwój psychomotoryczny) według niezmiennej chronologii, ale różnej u każdego dziecka (brak porównań). Umiejętności te, które powinny być stymulowane, opierają się głównie na pięciu zmysłach, które posiada: dotyku, słuchu, smaku, wzroku i węchu (niektóre są już obecne in utero). To właśnie poprzez stymulację tych zmysłów najlepiej przyczynisz się do rozwoju swojego dziecka, z całą miłością, jaką możesz mu okazać, nawet jeśli przez pierwsze 6 miesięcy jego miejsce zajmuje głównie matka.

  • Od urodzenia należy mówić do dziecka łagodnym, uspokajającym tonem: nawet jeśli nie rozumie słów, rozumie twoje intencje. Modulacje głosu i zmiany tonacji, nawet nieco przesadzone, przyciągają jego uwagę i wywołują reakcję. Wykorzystuj codzienne czynności, tłumacząc mu, co robisz, a także śpiewaj lub puszczaj muzykę.
  • Dla wzroku szybko pokazuj przedmioty w żywych kolorach, aby przyciągnąć jego spojrzenie i zainteresowanie.
  • Węch rozwija się bardzo szybko (już po urodzeniu twoje dziecko jest przyciągane przez twój pierś). Bardzo szybko rozpoznaje twój zapach, ale nie narażaj go na nieprzyjemne zapachy lub zbyt intensywne perfumy.
  • Dotyk to bardzo ważny zmysł. Kontakt skóra do skóry od urodzenia jest tego dowodem i go wzmacnia. Kąpiel i masaż dziecka również w tym pomagają. Szybko dawaj mu do dotykania miękkie lub szorstkie materiały (przytulanki) i nie żałuj pieszczot i przytuleń.
  • Smak rozwija się wraz z karmieniem piersią, a następnie z rozszerzaniem diety.

Nie wahaj się korzystać z zabawek edukacyjnych dostosowanych do wieku, które są często bardzo dobrze zaprojektowane, ale na początku nie ma potrzeby używania bardzo zaawansowanych zabawek. Najlepsze zabawy to często zwykłe przedmioty. Maty edukacyjne oferujące różne aktywności wizualne, dotykowe lub dźwiękowe są bardzo popularne.

Uważaj jednak, aby nie próbować zrobić z dziecka superbohatera. Nadmierna stymulacja może mieć bardzo negatywne skutki, choćby dla jego snu. Nie zalewaj dziecka zabawkami ani aktywnościami. Daj mu także swobodę eksplorowania i samodzielnego doświadczania.

Stymuluj swoje dziecko, rozwijając jego zmysły, ale uważaj na przesadę!

Dr Valleteau de Moulliac