Główne etapy rozwoju fizycznego niemowlęcia

pediatra

Dr Valleteau de Moulliac,
Pediatra doradca Laboratoriów Sarbec

 

 

Od narodzin dziecka zwracaj uwagę między innymi na jego wzrost, ponieważ jest to kluczowy element nadzoru medycznego. Jest on bowiem wskaźnikiem postępu i rozwoju, które trwają przez całe dzieciństwo.

Główne etapy rozwoju fizycznego niemowlęcia

Jest również bardzo cennym wskaźnikiem jej ogólnego stanu zdrowia: jeśli drobne, nieszkodliwe choroby nie przeszkadzają w wzroście, to poważne choroby przewlekłe zawsze mają na nią wpływ.

Wzrost zależy oczywiście od genetyki, ale także od odżywiania i środowiska. Jednak uwaga, każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, i nawet w tym samym wieku mogą występować duże różnice między dziećmi, co nie jest niczym niezwykłym (więc nie porównujcie ich); pamiętajcie, że istnieją normy z średnimi i odchyleniami wokół tych średnich. Ważniejsza od pojedynczej liczby w danym dniu jest tendencja wykresu i jego regularność. Twój lekarz zapisuje wszystkie te pomiary na karcie zdrowia, która zawiera wykresy odniesienia wzrostu. Powinieneś zwracać uwagę zarówno na jej wzrost, jak i na wagę. Równie ważne jest monitorowanie obwodu głowy (jest to wskaźnik rozwoju mózgu).

Punkty odniesienia wzrostu

Urodzenie (w terminie) 50 cm
3 miesiące 60 cm
9 miesięcy 70 cm
18 miesięcy 80 cm
2,5 roku 90 cm
4 lata 1 m

Jak widać, w wieku 4 lat dziecko podwoi swój wzrost z chwili narodzin.

 

Punkty odniesienia wagi

Urodzenie (w terminie) 3 kg
3 miesiące 5 do 6 kg
6 miesięcy 6 do 8 kg
9 miesięcy 7 do 9 kg
1 rok 8 do 10 kg

Od 1 roku życia krzywa wagi jest bardzo regularna: dziecko przybiera średnio 2 kilogramy rocznie, tak że waży:

  • od 11 do 12 kg w wieku 2 lat
  • od 13 do 14 kg w wieku 3 lat
  • od 15 do 16 kg w wieku 4 lat

 

Punkty odniesienia obwodu głowy

Urodzenie 35 cm
3 miesiące 40 cm
9 miesięcy 45 cm
3 lata 50 cm

Po 3 roku życia obwód głowy rośnie już bardzo powoli, osiągając średnio 57 centymetrów w wieku dorosłym. Pozwala to zrozumieć podstawowy fakt rozwoju: to właśnie w ciągu pierwszych trzech lat życia następuje zasadniczy rozwój mózgu.

 

Zęby mleczne

  • Pierwsze zęby pojawiają się między narodzinami a 1 rokiem życia. Choć przeciętnie pierwsze ząbkowanie obserwuje się około 6 miesiąca, niektóre dzieci (rzadko) mają już jeden lub dwa zęby przy urodzeniu, inne zobaczą swój pierwszy ząb dopiero w wieku 1 roku: nie ma to żadnego szczególnego znaczenia i nie należy wierzyć, że istnieje związek między wiekiem pojawienia się pierwszego zęba a wczesnym rozwojem dziecka.
  • Kolejność wyrzynania się zębów również nie jest stała. Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne siekacze środkowe, potem górne siekacze środkowe, następnie siekacze boczne. Zwykle w wieku 1 roku dziecko ma 8 zębów. Około 18 miesiąca pojawiają się pierwsze mleczne trzonowce (przedtrzonowce); około 2 lat kły, które znajdują się między siekaczami a trzonowcami, a po 2 roku życia drugie mleczne trzonowce uzupełniają ten pierwszy zestaw zębów, zwany mlecznym, który liczy 20 zębów: na każdą szczękę przypadają 4 siekacze, 2 kły, 4 przedtrzonowce.

Dr Valleteau de Moulliac